Історія села

Нава́рія — село Пустомитівського району Львівської області.
Розташоване на відстані 10 км південніше від Львова по дорозі на Пустомити.
Історія
На поч. XVI-XVIII ст. Наварія була містечком Руського воєводства.
1578 – король Стефан Баторій надав Наварії магдебурзьке право і привілеї з дозволом на проведення торгівлі, що мало великий вплив на розвиток містечка.
В кінці XVI ст., очевидно, виник перший герб Наварії – замкова стіна з воротами і 3 баштами.
Після другого поділу Речі Посполитої австрійський уряд визнав Наварію містечком Львівського округу.
Пам’ятки архітектури
Костел Вознесіння Пречистої Діви Марії
Римо-католицька парафія в Наварії була вже принаймні у 1624 році. Був і старий костел, який у 1618 – 1621 роках знищили татари. Невдовзі храм було відбудовано з дерева (згорів у 1630 році). Завдяки фінансовій підтримці Єлизавети Гумницької у 1641 році розпочалося будівництво мурованого костелу. Будівництво храму було закінчено у 1645 році, освячено львівським єпископом-помічником Анджеєм Средзинським. Але за кілька років почалася Хмельниччина, і святиню знов було знищено.
Храм відбудували, в тому ж столітті став санктуарієм Св. Валентина: в костелі знаходилися мощі відомого у всьому світі покровителя закоханих. У 1739 році той костел частково розібрали через загрозу обвалу будівлі.
Відновлення храму велося у 1740-1760 рр. під управлінням Бернарда Меретина. У художньому оформленні костелу брали участь художник Станіслав Строїнський та скульптор Антон Осінський. У інтер’єрах був живопис роботи А.Тавеліо (1770).
1774 – було закінчено оздоблювальні роботи, храм було освячено львівським латинським архиєпископом Вацлавом Сераковським під титулом Успіння Пресвятої Діви Марії.
1776 р. під керівництвом архітектора Петра (Пйотра) Полейовського було споруджено дзвіницю.
Споруда з типово барочною зовнішню (на зразок храму Іль Джезу у Римі) складена з пісковика та червоної цегли на вапняковому розчині. У плані це тринавна 4-стовпна базиліка з 5-кутною апсидою і симетрично розміщеними квадратовими бічними приміщеннями. Головний фасад завершено високим барочним фронтоном, прикрашеним білокам’яними вазами. У оформленні фасадів застосовано коринфський ордер.
Дзвіниця стоїть на південний захід від головного фасаду костелу. Зведена за проектом відомого архітектора П.Полейовського. Вона цегляна, прямокутна у плані, одноярусна, завершена розвинутим барочним фронтоном з одним пройомом для дзвону. Дзвіниця оформлена пілястрами, карнізами складного профілю, вазами та іншими білокам’яними деталями. Дзвіниця і храм разом творять гармонійний ансамбль, що відноситься до львівської архітектурної школи.
Церква Зіслання Святого Духа
Церква Зіслання Святого Духа – мурована церква, яка була побудована у 1872 році на місці дерев’яної церкви Пресвятої Трійці (дата заснування якої – 10 вересня 1754 року). Перша реставрація храму відбулася у 1873 року за сприянням місцевої влади та коштам мецената М. Потоцького. Про існування на цьому місці більш давнього храму свідчить іконостас, датований 1730 роком, який був перенесений зі старої церкви і вже майже 150 років є окрасою церкви. Також при церкві знаходилась дерев’яна дзвіниця із двома дзвонами. У 1928 році церква була відновлена зусиллями прихожан.
На теперішній час церква належить до Сокільницького Протопресвітерату Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької церкви. Адміністратор парафії Різдва Пресвятої Богородиці, с. Наварія, Пустомитівський р-н, Львівська обл., 81105.